Ilustrētā Zinātne: kosmiskās lidmašīnas, mūmijas un milzu vīrusi.

Februāra numurā lasiet:

Skeneris pavēsta mūmijas dzīvesstāstu
Ņemot talkā modernākos skenerus, zinātnieki mēģina noskaidrot pirms 3000 gadu dzīvojušās ēģiptiešu tempļa dziedātājas Meresamunas likteni. Viņa mirusi jauna, un viņai nav bijis bērnu, bet kāds gan bijis nāves cēlonis?

Eiropai būs kosmiskās lidmašīnas
Ļoti iespējams, ka pēc 10–15 gadiem spārnos pacelsies Eiropas kosmiskā lidmašīna “Skylon”, kam būs gan reaktīvais, gan raķešu dzinējs. Izgudrotāji cer, ka šādas lidmašīnas nodrošinās lētu transportu un tūrismu kosmosā.

Koka gadskārtas ļauj izzināt pagātni
Klimata pārmaiņas, arheoloģisko priekšmetu precīza datēšana, seno tirdzniecības ceļu izvietojums – tā ir informācija, ko Latvijas dendrohronologi prot izlobīt no koku gadskārtu gredzeniem. Lasi, kā viņiem tas izdodas!


Jūras mīnas vēl arvien rada draudus
“Ilustrētā Zinātne” dodas ekspedīcijā kopā ar mīnu meklētāju kuģi, kas mēģina atrast un neitralizēt dažādās pasaules jūrās joprojām nesprāgušos lādiņus. Būt par mīnu iznīcinātāju ir spriedzes pilns darbs, bet tas sagādā gandarījumu.

Pirmos mājas kaķus pieradināja Kiprā
Kiprā atradusts 9500 gadu vecs kaps, kurā kopā ar vīrieti apglabāts kaķis. Ģenētiskās analīzes liecina, ka tas bijis pieradināts dzīvnieks un ka tieši šajā Tuvo Austrumu reģionā pūkainie peļu mednieki sākuši dzīvot kopā ar cilvēku.

“Apollo 17”. Uz Mēnesi dodas zinātnieks
Kopā ar astronautiem uz Mēnesi pirmo reizi dodas arī profesionāls ģeologs –Herisons Šmits. Trīs pārgājienu laikā, mērojot 30,5 kilometrus uz Mēness virsmas, “Apollo 17” komandai izdodas ievākt 115 kilogramu iežu paraugu.

Milzu vīruss maina dzīvības definīciju
Nesen atklātais milzīgais mamavīruss, iespējams, liks zinātniekiem pārskatīt dzīvības definīciju. Turklāt izrādās, ka šo daudzējādā ziņā bak vīrusu ar vairākām baktēriju iezīmēm var inficēt cits – pavisam neliels, bet ļaunprātīgs vīruss.

“Dzīvajām fosilijām” ir zilas asinis
Bruņojušās ar cietu ārējo skeletu, sešiem pāriem ekstremitāšu un desmit acīm, zobenastes 445 miljonu gadu garumā spītīgi pierādījušas savu dzīvotspēju. Šo radību zilās asinis cilvēki iemanījušies izmanot medicīnā.

Kā nākotnē iegūsim zaļāku transportu
Pašlaik 13% cilvēka radīto CO2 izmešu pasaulē nāk no dažādiem transportlīdzekļiem. Turklāt mēs transportu izmantosim vairāk un vairāk. Lasiet par iespējām pāriet uz videi draudzīgāku transportu, liekot lietā jaunākās tehnoloģijas.

0 komentāri:

Ierakstīt komentāru

 
(c) 2009-2010 Žurnāliem.lv; Hostēts iekš Blogger Veidne no Deluxe Templates. Wordpress veidni radījis Masterplan. Adaptācija: Smic