Ilustrētā Pasaules Vēsture
Marts, 2010
Uz Ziemeļpolu ar dirižabli
Kādā aukstā 1926. gada maija rītā dirižablis “Norge” dodas ceļā. Uz tā ir neparasta ekspedīcija, ko vada polārpētnieks Amundsens un dirižabļa konstruktors Nobile. Viņus gaida 3500 kilometru garš ceļojums trauslā gaisa kuģī pāri Ziemeļpola ledus masām. Tobrīd neviens nevar pateikt, vai kāds no šī brauciena atgriezīsies dzīvs.
Spāņi sagrauj milzīgo acteku valsti
1519. gada pavasarī piestājis pie Amerikas krasta spāņu iekarotājs Ernans Kortess atrod varenu un pasakaini bagātu acteku valsti. Taču impērijai pakļautajās indiāņu tautās pret actekiem rūga naids. Kortess to izmanto un sapulcina milzīgu indiāņu armiju, lai vareno impēriju sagrautu.
Skarba cīņa par Latgali
Dziļš sniegs, ledains aukstums, blaktis, utis, tīfs un dizentērija 1920.gada ziemā pavada Latvijas un Polijas karavīrus, cīnoties par Latgales atbrīvošanu no lieliniekiem. Spītējot visām grūtībām viņiem nepilna mēneša laikā izdodas sasniegt Latvijas robežu.
Pastnieku gaidījāt?
Kas tik viss nav izmantots pasta vajadzībām pēdējos 5000 gadus! Ātras cilvēka un zirga kājas, baloža spārni, mūļi, suņi, kamieļi. Savulaik Francijā pastnieki pat kāpa uz koka kājām, jo vēstules bija jānēsā cauri muklājam. Lasi par pasta vēsturi!
Indīgā vēsture
Plankumains suņstobrs Sokratam, arsēns Čaikovskim un cianīda kapsula Himleram. Inde ir ideāls līdzeklis nonāvēšanai – tīrs, diskrēts un drošs.
Seno laiku superieroči
Antīkās pasaules kaujas laukos izmantoja 30 metru augstus kaujas torņus un grāva mūrus ar vairākas tonnas smagiem tarāniem. Grieķu, romiešu un maķedoniešu inženieri konstruēja milzīgas kara mašīnas, lai iekarotu “neieņemamus” cietokšņus.
Metālā iekalta hronika
Kādā 1964. gada rudens dienā Kokneses pagasta “Kalnazveņģu” saimnieki Marta un Arvīds Apsoloni ķērās pie darbiem savā sakņu dārzā un arot zemi... atrada māla podu ar 5397 monētām! Tagad tas dokumentēts kā lielākais no 386 Latvijā atrastajiem monētu depozītiem.
Amerikāņi bēg no marsiešiem
Lielākā ASV radiostacija 1938. gada Helovīna priekšvakarā pārraida romāna dramatizējumu, kas vēsta par marsiešu iebrukumu. Gandrīz divi miljoni klausītāju nedzird uzveduma ievadu, tāpēc nodomā, ka Amerikai patiesi uzbrūk citplanētieši. Paniskās bailēs ļaudis metas bēgt.
Uzsprāgst pasaulē varenākais tvaikonis
Milzīgais tvaikonis “Great Eastern” ir viens no varenākajiem inženiertehniksajiem sasniegumiem 19. gadsimta vidū. Taču kuģi vajā nelaimes. Tā pirmajā braucienā uzsprāgst viens tvaika katls. Par pieredzētajām šausmām stāsta aculiecinieks...
0 komentāri:
Ierakstīt komentāru