Ilustrētā Pasaules Vēsture janvārī - pirāti, zibenskarš un 19. gadsimta Parisa Hiltone

Nežēlīgs pirātu kapteinis vai prasmīgs tēla veidotājs? MELNBĀRDIS
Tikai viena gada laikā Edvards Tīčs kļuva par slaveno pirātu kapteini Melnbārdi. Ar baumām vien par viņa nežēlību un asinskāri pietika, lai lielākā daļa kuģu padotos bez kaujas. Taču privāti jūras laupītājs apgrozījās augstākajās aprindās, un nav nekādu pierādījumu, ka viņš patiešām būtu nogalinājis cilvēkus.

Francūzis atmin hieroglifu mīklu
Daudzus gadsimtus hieroglifi ir zinātnieku lielā mīkla - nevienam nav pa spēkam atšifrēt seno ēģiptiešu rakstību. Situācija izmainās kādā 1799. gada jūnija rītā, kad Napoleona karavīru rokās nonāk Rozetas akmens - viens no slavenākajiem atradumiem pasaules vēsturē. Eiropā sākas pētījumu drudzis. Kurš pirmais atšifrēs savdabīgās rakstu zīmes?

19.GADSIMTA PARISA HILTONE
Pazīstams tikai tādēļ, ka ir... slavens. Tādi cilvēki nav tikai mūsdienu parādība. 19. gadsimta beigās kāda priestera meita pēkšņi sacēla kājās Londonu. Mākslinieki stāvēja rindā, lai viņu gleznotu, daudzi aicināja ciemos, viņa kļuva pat par kroņprinča mīļāko.


Hitlera ierocis ZIBENSKARŠ
Otrā pasaules kara sākumā Vācijai ir mazāk tanku, karavīru un lidmašīnu, nekā Francijai un Lielbritānijai. Taču pieredzējis virsnieks un kara teorētiķis Heincs Vilhelms Guderians ar Hitlera svētību ir izstrādājis revolucionāru militāro taktiku - zibenskaru (blitzkrieg). Izmantojot četru fāžu uzbrukuma taktiku, pirmajos kara gados Vācijas tanku divīzijas ir neuzvaramas.

Viltus mūki iezīmē kartē Tibetu
Par budistu mūkiem pārģērbušies indieši 19. gadsimtā bija Lielbritānijas stiprākā kārts ģeopolitiskajās cīņās Centrālāzijā. Indiešu spiegi bezbailīgi devās uz svešiem un skarbiem apvidiem un aizpildīja baltos plankumus britu kartēs, skaitot savus soļus.

Divi vīri medī rekordus JŪRAS DZELMĒ
Viljamam Bībam ļoti interesēja zooloģija, bet Otiss Bārtons aizrāvās ar tehniku un izgudrojumiem. Viņus vienoja kopīgs sapnis - okeāna noslēpumu izpēte. Lai gan abi vīri viens otru necieta, apvienojot spēkus, viņiem izdevās uzstādīt rekordu - ienirt okeānā tādā dziļumā, kādu iepriekš nebija sasniedzis neviens cilvēks.

Bērna slepkavība Rodhilhausā
Kādā tumšā 1860. gada naktī lepnā britu villā zvēriski noslepkavo trīs gadus vecu zēnu. Nav nekādu liecību par ielaušanos mājā, tādēļ policija nospriež - slepkava noteikti ir kāds no pārtikušās ģimenes locekļiem vai kalpotājiem. Smagais noziegums satriec visu valsti, tā izmeklēšanu uztic Lielbritānijas labākajam detektīvam.

Pirmais jūras lidlauks
Vairākām militārpersonām 20. gadsimta sākumā ienāca prātā lieliska doma: ja kuģus varētu pārveidot par peldošām lidaparātu bāzēm, izlūklidmašīnas kļūtu mobilākas. Daži pārdrošnieki darīja visu, lai šo sapni īstenotu. 1917. Gadā pirmais pilots nosēdināja lidmašīnu uz peldoša kuģa.

SENA TĒRPA REKONSTRUKCIJA
Soli pa solim no auduma atraduma arheoloģiskajos izrakumos līdz apģērba atdarinājumam. Seno tekstiliju pētniece Irita Žeiere stāsta, kā Latvijā top sena tērpa rekonstrukcija.

Gūstekņi pazemē
Kanādas austrumkrastā Springhilā 1,5 kilometru dziļā pazemē strādā ogļrači. Šīs ir ļoti senas, dziļas un arī bīstamas ogļraktuves. Vīri pazemē jau vairākas reizes ir pamanījuši nelielus satricinājumus un baidās, ka kādu dienu raktuves sabruks. 1958. gada 23. oktobrī tas notiek.

0 komentāri:

Ierakstīt komentāru

 
(c) 2009-2010 Žurnāliem.lv; Hostēts iekš Blogger Veidne no Deluxe Templates. Wordpress veidni radījis Masterplan. Adaptācija: Smic